انتقاد تند محسن هاشمی از دانشجویان پیرو خط امام

[ad_1]

محسن هاشمی در روزنامه اعتماد نوشت. آیت الله خامنه ای، هاشمیرفسنجانی، و جمعی دیگر از اوایل آبان سال 58 عازم حج تمتع شده بودند و آنجا بودند که امام خمینی (ره) نسبت به ورود شاه به آمریکا عکسالعمل نشان دادند.

سفر بازرگان به الجزایر، برای شرکت در جشن الجزایر و ملاقات با نیروهای پرزنیسکی مشاور امنیتی محافظه جمهور آمریکا، مقاومت به اعتراض و راهپیمایی ضد امریکایی بعد از نماز عید قربان در ایران و در 13 آبان تصرف سفارت آمریکا توسط جمعی از دانشجویان که آقایان هاشمی شدند. و خامنه ای را به بازگشت به کشور همراه با اولین گروه از حجج ،بنی ربنی ربنی ربنی رب.

این دو در 13 آبان در مکه بودند و تصرف سفارت آمریکا را شبهنگام در پشت بام محل اقامت زمانی که آماده خواب میشدند از رادیو شنیده و تعجب کردند، چراکه سیاست انقلاب این نبود و حتی قبل از آن امریکاییها بدون آسیبی از ایران رفتند و حتی غائله گروه را دیدند. مسلحی که در 25 بهمن 57 به سفارت حمله کرده بود توسط نماینده دولت موقت حل و فصل شد و در مهرماه هم فداییان خلق کردند به سفارت آمریکا حمله کردند که پلیس آنها را بیرون کرد.

واضح بود نه شورای انقلاب و نه دولت که موقتاً به چنین چیزی نرسید و تحلیل آنها (آقایان و هاشمی) آنجا دور از کشور بود که این مسئله هم به زودی حل و فصل می شود.

در تهران در جزییات مشخص شد که دانشجویان معترض بدون هماهنگی با مسئولان وقت به سفارت حمله کرده و آن را به اشغال درآوردن و بعد از امام خمینی (ره) با دیدن اسناد و مدارک آن را تایید کرده اند و گفته اند که اینطور که به ما اطلاع می دهند. در سفارت آمریکا مرکز جاسوسی و توطئه بوده است.

این سخنان امامی که آمریکا را مقصر اصلی این حادثه معرفی کرده بود، نه تنها آمریکایی ها بودند که از همان روزهای اول برای پایان بخشیدن به این حرکت افراط به میدان آمده بودند، ناامید کرد.

تصرف سفارت آمریکا توسط دانشجویانی که خود را پیرو خط امام نامیدند مهمترین خبر جهان شد و با حضور آقای موسویخوئینی در میان دانشجویان و صحبت امام (ره) مبنی بر تایید حرکت دانشجویان که انقلابی بزرگتر از انقلاب اول صورت گرفته است ضد آمریکایی را با حمایت از موج ضد آمریکایی. مردمی در ککور راه انداخت و تکلیف چه موافق و چه مخالف با حمایت از امام از دانشجویان روشن شد.

آمریکا هم با تمام تبلیغاتی خود را به میدان آمد و خواست این عمل را انجام دهد پیرو امام به عمل مبارزه با آمریکا تبدیل شد و شورای انقلاب هم به دلیل پیچیدگی خاص آن و نظر شخص امام به نتیجه رسید که به استعفای دولت موقت تبدیل شود و شورای انقلاب اداره کشور شد.

امام قبول نکردند زنان را با آمریکا بگیرد و خواهان تحویل شاه مخلوع و دست برداشتن از جاسوسی علیه نهضت شدند، ولی شرایط هم راه را باز نکردند و فقط بعد از خروج از شاه آمریکا، سیاهان و گروگان آزاد شدند.

در این گیر و دار، فشارهای سیاسی داخلی و خارجی روی دوش شورای انقلاب برای مدیریت ککور بود. انتشار اعلامیه ها و بیانیه های دانشجویان تسخیرکننده سفارت، به ویژه انتشار اسناد محرمانه سفارت در ارتباط با عشق سیاسی از جمله چند نفر از اعضای دولت موقت موج افراطی، ایجاد و تنش ها افزایش یافت.

شورای انقلاب خواستار احتیاط بیشتر دانشجویان بود، زیرا که باید از اسناد استنتاج و تفسیر و تحلیل با رعایت همه جوانب اسلامی و حقوقی میگرفت و با ورود دادگاه صالحه نتیجه گیری میشد.

انقلاب افشاگریهای شورای اسلامی را قبول نکردند، چراکه انقلاب را در معرض آسیب اخلاقی، فرهنگی سیاسی و بزرگی میداد و با ایجاد تفرقه به سمت تصحیح حسابهای سیاسی با گروهی میرفت و شورای انقلاب بر دفاع از کلیت دولت موقت و همکاران اجرایی شورای انقلاب که برخی از آنها عمل میکنند. وابسته به نهضت آزادی، تاکید داشت. اما مردم کار خود را ادامه داده و فکر می کنند تنها افشاگری است که می تواند انقلاب را در مقابل خیل توطئه ها محافظت کند.

شعار “دانشجوی خط امام افشاکن افشاکن” نیز مطرح شد و افشاگریها گسترش یافت، برای مثال امیرانتظام به جاسوسی برای سازمان سیا شد و با روشی از سفارت به کشور برگردانده و زندانی شد، در صورتی که نظر برخی اعضای شورای انقلاب این نبود و حرفهای آقای بازرگان را که امیر انتظام جاسوس نیست را تایید میکردند و مدعی بودند که اسنادی که منتشر شده نشاندهنده جاسوسی نیست.

در هر صورت وضعیتی که بعد از گروگانگیری و افشای اسناد در سفارت آمریکا پدید آمد کمکم بحرانی همهگیر و جهانی شد. اتفاقی که علاوه بر تاثیرگذاری های داخلی، روابط بین المللی ایران را تحتالشعاع قرار داد.

عمل افراطی که توسط دانشجو در کشور انجام شد، به دلیل رفتار ناشی از آمریکا با موضوعی که حسابهای ارزی ایران را در مقابل آمریکا گرفت و تهدیدها غلیظتر شد و ممکن است شورای انقلاب مجبور به صدور نفت به آمریکا شود و گروگانگیری اوج بیشتری پیدا کند. .

جلسه امنیت سازمان ملل متحد شد، ولی ایران با دستور امام خمینی شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کردند. امام استدلال شورای انقلاب را نپذیرفتند، چرا که در هر صورت آنها رای علیه ایران خواهند داد; منطقه و بعد از دادگاه لاهه ایران را محکوم کرد و آمریکا خود را از اتحادیه را به شورای اقتصادی ایران کرد و ایران تصمیم به محاکمه گروگانها گرفت.

اسرار بر تحویل و محاکمه شاهلو و عدم همراهی امریکایی ها، باعث بیاثر شدن امام مخالف سیاسی و پیام های رد و تبدیل شدن آنها به شورای انقلاب را منتفی و قرار دادن گروگان ها تا تشکیل مجلس ملی و حضور وکلای مردم فعلا می شود. افراد مسلمان پیرو خط امام باقی بماند و اما آمریکا به سمت فشار بیشتر روی ایران رفت و با اعلام رابطه سیاسی آمریکا با ایران در 19 فروردین سال 1359 متعاقبا تحریم اقتصادی، بلوکه کردن دارایی های ایران در آمریکا، اخراج از ایرانیان، دانشجویان و دیپلمات های ایرانی و تهدید به مین گذاری در خلیج فارس برای خطر نفت و همچنین فشار برکورهای اروپایی برای شرکت در تحریم اقتصادی ایران را در پی داشت. .

[ad_2]

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channelدانشگاهdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهان