ثروت 10 تریلیون دلاری ایران در زیر زمین نهفته است

[ad_1]

فرارو- محمدمهدی حاتمی; ایران بزرگترین دارنده ذخایر نفتی جهان و دومین دارنده ذخایر گازی در جهان است و بسیاری می گویند اگر به میدان گازی تازه کشف شده چالوس نگاهی بیندازیم، ایران به رتبه بزرگترین دارنده گاز خواهد رسید. و ذخایر روسیه را پشت سر خواهد گذاشت. در یک کلام، ایران ابرقدرت سوخت فسیلی در جهان است.

فرارو گفت: با این حال شاید کمتر در مورد ارزش دارایی های ایران در این زمینه صحبت شده باشد. تخمین زده می شود که ایران حدود 35000 «کیلومتر مکعب» ذخایر قطعی گاز طبیعی دارد و اگر قیمت صادرات هر «متر مکعب» را حدود 30 سنت قرار دهیم، کل ثروت گاز ایران حدود 10 تریلیون دلار (10000 میلیارد دلار) است. . دلار).

اما در این بین، ایران از گزینه های معدود خود در زمینه صادرات انرژی استفاده نکرده است: خط لوله ای که قرار بود گاز ایران را به پاکستان و هند برساند حدود 30 سال است که فعال بوده و اکنون اجازه واردات دارد. گاز ترکمنستان به جای ایران. اما Macra در مورد چیست؟

ما فقط 30 سال فرصت داریم

اندیشکده‌های صنعت انرژی در سراسر جهان زمان بین دو دهه آینده و حداکثر دو دهه (یعنی تا سال 2040) را به‌عنوان دوره‌ای تعریف کرده‌اند که در آن نفت ارزش خود را به عنوان یک کالای ارزشمند در تامین انرژی از دست می‌دهد.

گاز طبیعی می تواند کمی بیشتر دوام بیاورد زیرا به دلیل فراوانی ارزان تر است و همچنین سوخت پاک تری است. هر چه که باشد، ایران (و هر کشوری که دارای ذخایر سوخت فسیلی باشد) احتمالا کمتر از سه دهه فرصت خواهد داشت تا منابع خود را به بازار جهانی انرژی عرضه کند.

این در حالی است که ایران که از منظر سیاست بین‌الملل کشوری است که به انزوا کشیده شده، روابط سردی با غرب دارد و نتوانسته خود را در قلب شرق جای دهد. مزیت نسبی خود به عنوان یک ابرقدرت انرژی، جهان را تا حدی از دست داده است.

افغانستان، روسیه و پاکستان و بحث گاز ایران

در حال حاضر، به استثنای روسیه و ایران، دو کشور دارای بزرگترین ذخایر گاز طبیعی کشف شده در جهان، کشورهایی مانند قطر، ترکمنستان، قزاقستان، مصر، مراکش، الجزایر، اندونزی، موزامبیک، استرالیا، کانادا و حتی چین همگی تولیدکنندگان گاز طبیعی هستند. گاز طبیعی.

در واقع، به نظر می‌رسد که بازار گاز طبیعی عرضه‌کنندگان بیشتری نسبت به تقاضا دارد، که به معنای رقابت و حتی جنگ برای جذب مشتری است. در واقع، جنگ بر سر بازارهای گاز طبیعی برای مدت طولانی ادامه داشته است و قدرت های بزرگ از همه ابزارهایی که در اختیار دارند برای شکست دادن رقبا استفاده می کنند.

مثلاً اعلام شد که افغانستان به جای ایران از ترکمنستان گاز وارد می کند. در یک مورد قدیمی تر، پاکستان که قرار بود کریدور ترانزیت گاز ایران به شبه قاره هند (و حتی چین) باشد، تحت فشار آمریکا از پروژه های مشترک ایران، هند و خود این کشور خارج شد که منجر به ایران میلیاردها دلار وارد شده است.

ماجرا از این قرار است که در سال 1990، تقریباً پس از پایان جنگ ایران و عراق و با بهبود روابط ایران با جهان (در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی)، ایران، هند و پاکستان برای احداث خط لوله از ایران به هند موافقت کردند. .

«خط لوله صلح» نام ابرپروژه‌ای بود که در صورت اجرای آن می‌توان 1.7 میلیارد جمعیت هند و پاکستان را گازرسانی کرد. ایران با هزینه خود در مرز پاکستان لوله گذاری کرده است، اما پاکستان به وعده خود عمل کرد و انتقال لوله ها را متوقف کرد. پاکستان بعداً با وجود تهدیدهای ایران مبنی بر شکایت در مجامع بین‌المللی، در ادامه پروژه تردید کرد و خط لوله روی کاغذ باقی ماند.

در مورد اخیر شایعات تایید نشده ای مبنی بر اینکه روسیه کنترل صادرات گاز ایران از میدان گازی چالوس را در دست گرفته تا از تامین کننده و همچنین سود ایران جلوگیری کند، منتشر شده است.

ترکمنستان و افغانستان چگونه به ایران حمله کردند؟

با این حال، این ها تنها نمونه هایی از فرصت های سوزان ایران برای صادرات گاز طبیعی نیستند. بیژن زنگنه وزیر سابق نفت ایران در فروردین 1400 در سفری به استان سیستان و بلوچستان گفت: افتتاح می شود. وی با اشاره به اینکه خط لوله گاز به شهر زابل به زودی تکمیل و افتتاح می شود، افزود: در فاز بعدی از این خطوط لوله برای صادرات به افغانستان استفاده خواهیم کرد.

اما رویای صادرات گاز به افغانستان مانند صادرات گاز به پاکستان همچنان روی کاغذ است و با ظهور طالبان در افغانستان حتی بر پیچیدگی آن افزوده شده است. افغانستان یک کشور محصور در خشکی است (یعنی به دریای آزادی دسترسی ندارد).

از سوی دیگر موقعیت جغرافیایی این کشور، محدودیت آن به هیمالیا و هندوکش، مشکلات آن با همسایگان و مواردی از این دست، روابط تجاری آن با ایران را توجیه می کند.

ایران و افغانستان نه تنها روابط تجاری کافی ندارند، بلکه قبل از اشغال افغانستان توسط طالبان، زمزمه هایی مبنی بر واردات گاز از ترکمنستان به جای واردات از ایران توسط مقامات افغان به گوش می رسید.

ترکمنستان پتانسیل صادرات گاز بیشتری نسبت به مصرف داخلی خود دارد، برخلاف ایران که علیرغم تولید بسیار بالای گاز، آنقدر تلفات انرژی دارد که تامین گاز صادراتی آن با نیاز به میلیاردها سرمایه گذاری برای توسعه ظرفیت تولید گاز برابری می کند. .

عمان: روزنه امید

از سوی دیگر، محمد الرومهی، وزیر نفت و گاز عمان، چند ماه پیش در مصاحبه با اس اند پی گلوبال پلاتس گفت که با احیای برجام، عمان به پروژه های واردات گاز ایران که سال ها روی میز بوده علاقه مند شده است. .

الرومهی در این مصاحبه درباره خط لوله ایران و عمان گفت: «من خوشبین هستم که اگر امسال نباشد، احتمالاً به زودی درباره احیای این پروژه صحبت خواهیم کرد. از دیدگاه عمان، راه‌های زیادی برای استفاده حداکثری از این پروژه وجود دارد.»

اما این تنها پیشنهاد غیرمستقیم وزیر نفت و گاز عمان به ایران نیست. رومهی در همین مصاحبه افزود: خط لوله گاز ایران به عمان می تواند تا یمن هم امتداد داشته باشد. یمن روزی صلح خواهد داشت و اولین روزی که توافقنامه صلح در آن کشور امضا می شود، انرژی مورد نیاز است. عمان علاوه بر صادرات مجدد گاز ایران به یمن، در تلاش است تا بخشی از این گاز را برای صنعت استفاده کند، ظرفیت تولید LNG و پتروشیمی را افزایش دهد و وارد عرصه تولید هیدروژن شود.

آیا حواسمان هست که داریم حذف می شویم؟!

مردم عمانی حداقل از سال 2013 در تلاش برای خرید گاز از ایران بوده اند و همیشه روابط سیاسی خوبی با ایران داشته اند و اکنون که یمن به نوعی در جبهه سیاسی ایران قرار دارد، چنین پیشنهادی برای ایران برد-برد است. قبول کردنش سخت تر از قبول کردنه

ایران نقش بسیار بدی در دیپلماسی انرژی ایفا کرده است و البته می‌داند که برای همیشه فرصتی نخواهد داشت. طرح انتقال گاز از جمهوری آذربایجان به اروپا از طریق ترکیه در حال حاضر در حال اجراست و خود ترکیه نیز میدان های گازی را در آب های مدیترانه کشف کرده و قصد بهره برداری از آنها و صادرات آنها به اروپا را دارد.

اگر نه زودتر، ایران، مانند بسیاری دیگر (مانند تبدیل فرودگاه امام خمینی به یک هاب هوایی منطقه ای یا توسعه یک هاب الکتریکی در منطقه) توسط کشورهای بسیار کوچکتر کنار زده می شود. اما آیا گوش وجود دارد؟

[ad_2]

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما