دیپلماسی در مقابل تحرکات اخیر ظریف

[ad_1]

همدلی: از چندی منابع خبری مختلف اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در روزهای پایانی حضور خود را در کاخ سفید یک آشوب به پا کند; شاید با این هدف که شرایط بدی به جو بایدن جانشین خود در کاخ سفید %حویل د.

همان زمان برخی منابع آمریکایی نیز اعلام کردند و تغییرات و جلسات مستمری با پنتاگون است و از یک شرارت در نتیجه خبر دادند. بعد از آن بود که ترور شهید فخری‌زاده در تهران رقم خورد. اکنون این بار قبل از رسانه های غربی، محمدجواد وزیر امور خارجه ایران وارد عمل شده و ابتدا به دست گرفته شده است. او از پنجشنبه به همراه خود رسما از خود رسما از احتمال وقوع یک جنگ خبر داده و سعی کرده است با چانهزنی از آن جلوگیری کند.

«محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران هم روز پنجشنبه در حساب توییتری خود با بیان اینکه اطلاعات به دست آمده از عراق حاکی از توطئه های ساخته شده و پرداخته کردن بهانه های جنگ است، تاکید کرد: ایران به دنبال جنگ نیست، اما «آشکارا» و مستقیم» از مردم، امنیت و حیاتی خود دفاع خواهد کرد.

به جای مبارزه با آمریکا در آمریکا، ترامپ و همپالگی هایش میلیاردها دلار برای ارسال بمب افکن های B52 و ناوگروه به منطقه ما به باد می دهند. به تازگی بمب افکن B52 آمریکایی بر فراز خلیج فارس گشت‌زنی‌هایی در اندام امجا.

آمریکایی ها گفته اند پرواز این هواپیمای نظامی بیشتر در بازدارندگی بوده است. منابع میگویند از سالگرد شهادت سردار سلیمانی و احتمال انتقام مجدد ایران بیم دارند.

دیپلماسی در مقابل تحرکات ظریف عمیق گرفت

مقامات آمریکایی قبلا از انتقال بمب افکن های آمریکایی به منطقه منطقه خبر داده بودند. بمب افکن بی -52 استراتوفورترس پرواز با سرعتهای نزدیک به سرعت صوت تا ارتفاع 12 هزار متری را دارد. این بمب افکن قادر به حمل بمب اتمی است. از بی -52 در جنگهای نامتعارف برای مأموریتهای تهاجمی استراتژیک، پپتیبانی نزدیک هوایی و عملیات دریایی استفاده می شود.

هشدار به شورای امنیت

در سازمان نظام جمهوری اسلامی، نمایندگی دایم جمهوری ایران در سازمان ملل نیز طی نامهای به رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد ماجراجویی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان، به ویژه در هفته های اخیر افزایش یافته است. در این نامه آمده است که آمریکا علاوه بر اعزام سلاح های پیشرفته و بسیار پیچیده به این منطقه در چند هفته گذشته، به انجام برخی از اقدامات حرکتآمیز نیز مبادرت کرده است که به پرواز در آوردن از بمب افکن های راهبردی دوربرد خود در روزهای آخر بر فراز خلیج فارس. از جمله آنها است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد یادآور شده است: به موازات این تحرکات، ایالات متحده نیز همچنان به ارائه اطلاعات جعلی، ایرادات بیاساس و بیانات تهدیدکننده و حرکتآمیز علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه داده و مجموع این گونه ستیزهجویانه این کشور، محیط امنیتی پرتنش است. این منطقه بسیار حساس را وخیم‌تر ساخته است. در این نامه اضافه شده است: این جنگطلبانه اگر کنترل نشود، نمی تواند تنش را به سطح هشدارهای افزایش دهد و باشد که مسئولیت تمام عواقب آن را نیز بر عهده آمریکا خواهد داشت.

جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر جمهوری اسلامی ایران به دنبال درگیری، تاکید کرده است: امنیت و امنیت ایران برای محافظت از مردم خود، از امنیت، حاکمیت، تمام ارضی و حیاتی خود و همچنین پاسخ به این سوال است. قاطع به هر گونه تهدید یا استفاده از زور علیه ایران نباید دست کم گرٴتد د.

در این نامه توضیح داده شده است: از آنجا که چنین ماجراجویی نظامی در حقوق انتظار و دارای اهمیت و اصول سازمانی است، از امنیت شورای امنیت آمریکا را وادار به اصول و قواعد بین الملل پایبند می کند. باشد و این غیرقانونی خود را کند کند.

هشدار مجدد در گفتوگو با کویت

به نظر می‌رسد که تلاش‌های ظریفی را انجام می‌دهد که از همه قابلیت‌های دیپلماتیک خود برای جلوگیری از این ماجراجویی استفاده کند. او دیروز در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه کویت نیز دوباره در این ادرس. شیخ احمد ناصر المحمد الصباح وزیر امور خارجه در گفتوگوی تلفنی خود در آغاز سال جدید میلادی با محمدجواد ظریف آخرین مسائل روابط دوجانبه و تحولات منطقه ای را گفت وگو و تبادل نظر قرار داد.

وزیر امور خارجه ایران در این گفت وگو علاوه بر تبیین دیدگاه جمهوری اسلامی در تامین ثبات و امنیت فراگیر به دور از محیط زیست بیگانگان، به برخی از تحرکات مشکوک و شیطنت های ایالات متحده در منطقه اشاره و اظهار داشت: عواقب در مورد ماجراجویی احتمالی بر دولت واشنگتن. خواهد بود.

پیش از این برخی از رسانه های منطقه نیز درباره احتمال وقوع ماجرای مطالبی منتشر کرده بودند. روزنامه لبنانی الجمهوریه روز سه شنبه گذشته به نقل از یک مقام لبنانی نوشت: به نظرمیرسد ترامپ به دنبال بهانه است تا شاید برای بازکردن دروازه های جهان به روی او از آن استفاده کند.

الجمهوریه به نقل از این مقام ارشد که به نام و هویت اشاره نمی کند، اضافه می کند که یک مرحله سخت و خطرناک می تواند باشد، در حالی که نشانه های بحران اقتصادی و مالی لبنان ادامه دارد، منطقه متشنج است و احتمالاتی در منطقه وجود دارد که می تواند وجود داشته باشد. آن را به ویژه در چند روز باقی مانده ترامپ در کاخ سفید، در دهانه یک آتشفشان قرار می دهد.

تنش های مشکوک

بررسی حوادث منطقه نیز نشان می دهد که برخی به دنبال حرکت در مناطق مختلف هستند. در بغداد سفارت آمریکا هدف قرار گرفت و واکنش در واکنش به آن انگشت را به سمت ایران نشانه رفت و درباره آن به تهران یک هشدار جدی داد. به جدید نیز منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن روز جمعه گذشته مدعی تشکیل کابینه تکنوکرات از استانهای شمالی و جنوبی یمن و با مشارکت تمام گروههای سیاسی از جمله شورای انتقالی شد.

اما این اقدام با دو انفجار مشکوک هنگام ورود دولت جدید هادی به عدن تکمیل شد و نکته مهم در انفجارها مانند دیگر توطئه های نظامی و نظامی را نشان می دهد به سوی مقاومت مقاومت و این بار انصارالله یمن بود. مککوک اول دقایقی بعد از خروج اعضای دول جدید منصور هادی از قسمت تشریفات فرودگاه عدن که از ریاض وارد عدن شده بودند، رخ داد.

خبرها حاکی از ککته شدن بیش از 20 تن و زخمی شدن حدود 60 تن دیگر است، اما هیچ آسیبی به اعضای کابینه دولت کد هادی وارد نشده است. منابع خبری یمن همچنین از انفجار مهیبی در اطراف کاخ (معاشیق) واقع در شهر عدن در جنوب این ککور که محل استقرار دول استقرار دول هادی است، خبر دادند.

وزیر اطلاع رسانی دولت هادی و رسانه های ضد ائتلاف یمن و همسوی با عربستان سعودی انگشت را به سمت انصارالله و دولت نجات ملی نشان دادند و درصدد برآمدند از این اقدام غیرانسانی به نفع جبهه ضد مردمی یمن سوء استفاده کنند. برخی ناظران معتقدند که انفجارهای یمن را گروهی که مورد حمایت امارات است و در دولت جدید هادی پست قابل توجه است و وزارتخانه های را به دست آورد، مرتکب شده است.

«محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد که هدف قرار دادن فرودگاه بین‌المللی عدن از سوی خود مزدوران وابسته به عربستان سعودی – آمریکایی و امارات برای تسویه حساب درگیری‌های مداوم بین خود آنها انجام شده و ادعای دست داشتن این جنبش در این انفجارها است. را رد کرد.

تحلیلی از تحرکات

در این باره ادی خسروشاهین تحلیلگر در باره حوادث آخر نوشته: نشانه ها كاملا متناقض است; از يك طرف كريستوفر ميلر دستور خروج ناو نيميتز از خليج فارس را ميدهد و از طرف ديگر هواپيماهاي بمب افكن بي 52 در دومين ماموريت خود طي يك ماه گذشت و طي پرواز 30 ساعت از پايگاه نيروي هوايي مينوت در داكوتاي جنوبي وارد خاورميانه ميشوند.

همچنین ژنرال مكنزی اعلام میكند كه آمریكا همچنان به استقرار ظرفهای آماده در منطقه برای ایجاد بازدارندگی در برابر نیروهای متخاصم ادامه می دهد. تقريبا از 20 دسامبر و پس از عمل راكتي به سفارت آمريكا در بغداد تنشهاي نظام ميان تهران و واشنگتن رو به تزايد گذاشته است؛ اما مصاحبه يك مقام نظامي ارشد آمريكا با واشنگتنپست در 30 دسامبر به يكباره آتش تنشها را شعلهورتر كرد.

اين مقام آمريكايي در اين گفت و گو با اشاره به اطلاعات طبقهبندي شده ايالات متحده در ديدار فرماندهان گروههاي شبه نظامي با رهبران سپاه قدس ادعا مي كرد كه اخيرا سلاحهاي متعارف پيشرفته از مرز ايران به عراق سرازير شده است.

او افزود: حدس و گمان اول بر وجود شكاف ميان مقامات منتاگون در مورد خطر قريبالوقوع ايران صحه ميگذارد. حدس دوم رد و بدل پيام از ميان ايران و آمريكا از طريق يك بازيگر ثالث مانند قطر در مورد ضمانتهاي دوجانبه براي پرهيز از رويارويي حكايت ميكند. .

حدس و گمان سوم اين است که ميان تصميمات ايالات هيچ تناقضي ندارد. خسروشاهین ادامه داد: حدس و گمان چهارم عزم كامل ايران و آمريكا دور شدن از برخورد قريبالوقوع است.

اما در اين ميان عوامل منطقه اي طي عمليات تخريبي مي توانند دو بازيگر را از اين نقطه نسبتي دور سازند. با وجود اين ابهام غليظ يك چيز مبرهن و روشن است: نيروهاي نظامي دو طرف تا 20 ژانويه در وضعيت آمادهباش قرار دارند. نيروي دريايي ايران و هم نيروهاي آمريكايي در وضعيت آماده‌باش كامل قره‌رفت.

[ad_2]

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channel
تماس با ما