رمز ارز با چه چالش هایی روبروست؟

[ad_1]

فرارو- بانک مرککی قصد دارد در آینده ای نه دور رمز ارز ملی ایران را با نام رمز ریال را ارائه دهد. در این رابطه رئیس بانک مرکی گفته است که تعیین رمز ریال مشخص شده است، اما کارشناس، اما کارشناسان فنی در حال کار روی راه اندازی آن هستند. طبق اعلام بانک مرکزی رمز به صورت اسکناس است، اما در فضای دیجیتال منتشر و در اختیار مردم قرار می گیرد.

به گزارش فرارو، تنها ایران نیست که در حال ایجاد رمز ارز ملی خود است. بررسی ها نشان می دهد که مانند سوئد، تایلند، چین، انگلیس، آمریکا، ترکیه، روسیه، سوئیس، ونزوئلا، ایسلند، قبرس، کانادا، کره جنوبی، کانادا، هند، ژاپن و قطر اعلام کرده اند که در حال کار روی پروژه رمز هستند. آرزو ملی خود هستند.

اما طبیعی است که جایگزینی پولی با پول دیجیتال با چالش هایی باشد و می تواند در عین اینکه فواید قابل ذکری داشته باشد، مشکلاتی را هم با خود به همراه داشته باشد.

از جمله چالشهایی که نگران کننده اصلی فعالان بازار ارز دیجیتار را ککل می دهد، امنیت کیف پولها و نگهداری رمز ارزها است. علاوه بر آن دولت ها و برخی از بانک های مرکک نگران کاهش تسلط شان بر بازار پولی و بانکی هستند.

چالش بزرگ ورود بانک مرکزی به نگهداری و ارائه خدمات رمزی است

رمز با چه چالش‌هایی روبروست؟///// در انتظار امامی

امیرعباسی، اقتصاددان و پژوهگگر حوزه اقتصاد بلاکچین درباره فرصت ها و چالش های امامان رمزی در گفتگو با فرارو گفت: به شکل کلی رمزارزها یا رمزپول های بانک مرکزی (CBDCs) که در ایران نام مناسبی برای آن در نظر گرفته شده است، از نظر همان پول های معتبر کشورهایی هستند. به تعبیری می‌توانم رمزی از نظر کارکرد تفاوتی با ریال بگویم. بنابراین اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که این رمزارزها جنس شان با رمزارزهای غیرمتمرکزی مانند بیت کوین و امثالهم متفاوت است و اساسا رقیب و جایگزین آن ها هستند. بانک های مرککی هم ادعایی در رابطه با جایگگینی آن ها با رمزارزهای غیرمتمرکک ندارند. صرفا بانک های مرکی می خواهند پولی رایج را با هدف استفاده از مزیت های فناوری های نوین به ککل منتشر کنند.

وی ادامه داد: طبیعتا رمزیال به عنوان یک پدیده پولی جدید خود چالش خاص خود فرصت های خاص را در حوزه های مختلف بانکی، بحث پولشویی، امنیتی و فنی دارد. علیرغم این چالش ها امروز تقریباً جماعات بالایی در بین بانک های مرکزی برای ایجاد رمزپول های بانک مرکزی وجود دارد و بانک مرکزی کشور ما هم با توجه به این موضوع تصمیم گرفته شده است با این حرکت و از این فناوری بهره برداری ببرد. به طور کلی از نظر بانک مرکزی به عنوان متولی نظام پولی کشور رمزی یک فرصت است که احتمالاً می تواند در نظارت و پایش تراکنش ها و بهبود سیستم پرداخت های خصوصی را بهبود بخشد.

این اقتصاددان افزود: اما نکته مهمی که وجود دارد این است که حداقل دو معماری برای ایجاد و مدیریت رمپولهای بانک مرککی قابل تصور است. یک روش این است که نظام مشابهی که افراد در بانک مرکزی حساب ندارند و دارای بانک های تجاری هستند، دسترسی به رمزارز با بانک های تجاری تجاری و خلق توسط بانک های تجاری صورت می گیرد. در واقع این بانک های تجاری هستند که در تعریف بانک مرکزی اقدام به رمزگذاری کرده و آن را در اختیار کاربران قرار می دهند و از طریق یک بلوک چین کنسرسیومی بین بانکی، با نظارت عالیه بانک مرکزی، حساب ها و تراکنش ها را می دهند. مدیریت می کنند. نقدی که به این روش وارد می شود این است که رمزارز تولید می شود در این روش از جنس پول خلق شده توسط نظام بانکی است و ذاتا رمزی بانک مرکزی نیست، این نقدی که نقدی وارد می شود به نوعی تغییر شکل دهنده بودن طراحی مکانیزم خلق رمزیال توسط نظام است. بانکی به ککلی است که می تواند واقعا رمز را رمزی از بانک مرککی دانست و از مزیت های آن بهره مند شد.

وی گفت: حالت دیگری است که بانک مرکزی روی شبکه بلوک‌چینی یا غیر بلوک‌چینی خود، رمزیال خلق کند و از طریق بانک‌های کارگزار منتخب، امکان تبدیل موجودی حساب‌های بانکی افراد را به رمزارایال فراهم کند. طبیعتا در این حالت حاکمیت کامل شبکه رمزیال در اختیار بانک مرکزی است و بانک های تجاری در حد نودهای عملیاتی، اعتبارسنجی و تایید تراکنش ها را انجام خواهند داد. اما به این روش بسیار شبیه بانک مرکزی چین در انتشار یوان دیجیتال است و به نظر می رسد روشی است که به روش مورد نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی شبیه است، نقدهایی وارد شده است.

امامی با اشاره به استفاده از روش دوم، یعنی روش مستقیم، احتمالات احتمالی به همراه اظهار نظر داشت: خیلی معتقدند که افراد نزدیک بانک مرکزی حساب داشته باشند و همه اینها را به شکل مشخصی در اختیار بانک مرکزی قرار داده است. جهات مختلف از جمله آسیب پذیری سایبری و وجود نقطه خرابی واحد، بررسی های قابل توجه به همراه دارد. علاوه بر این بر این امری به جهت حفظ حریم خصوصی افراد و دسترسی به یک نهاد متمرک به جئیات تراکنش های خرد افراد، محل مناقشه است. اما شاید یکی از مهمترین نقدها به این روش است که در این روش عمل بانک مرکزی در رقابت با سایر بانک های تجاری به ارائه خدمات بانکداری خرد و نگهداری حساب مستقیم افراد می پردازد. حضور بانک مرککی در این زمین بازی و رقابت با بخش ویژه اتفاقی است که فضای کسب و کار در این حوزه را به شدت آسیب می رساند و نوآوری را و نوآوری را در بالاترین حد می کند.

وی در توضیح این مطلب اضافه کرد: اگر بانک مرکزی مستقیما به نگهداری و ارائه خدمات رمزی اقدام کند، زیرا این رمز در عمل کارکرد کیف پول جاری مردم را پیدا خواهد کرد، به سرعت منابع موجود در حساب های دیداری بانک ها به رمز تبدیل می شود. و از این جهت فشار قابل توجهی از طریق خروج بانکی وارد بانکی وارد خوانکی وارد شده و حساب های دیداری بانک های تجاری به سمت صفر میل خواهد کرد. دلیل این مهاجرت است که اولا رمزی به دلیل اعتباری بانک مرکزی عمل می کند اگر امکان داشتن حساب بانک مرکزی را داشته باشید، منابع خود را در حساب موسسه مالی دیگری دارند. به علاوه رمزیال به دلیل سهولت کاربری و ویژگی هایی که خواهد داشت نسبت به حساب های دیداری فعلی ذذابیت بالاتری دارد; بنابراین، این یک چالش جدی برای بانکی است چرا که حالا دیگر بانک تجاری دیگر نیست و رقابت بانک مرکزی با آن رقابت است، رقابتی که اساساً شانس پیروزی در آن وجود ندارد. احتمالاً ممکن است از این تغییر و تضعیف نظام بانکی -در معنای عامل نظام بانکی- خوشحال باشم و این موضوع را زمینه ساز ورود بازیگران حوزه جدید فینتک در این عرصه دانستند، ولی به هر حال اگر بانک مرکزی معتقد است که باید وضعیت فعلی نظام باشد. بانکی را حفظ کند این کار بدون اندیشیدن تمهیداتی برای آن، ضربه سهمی به این نظام وارد خواهد کرد.

این حوزه اقتصاد بلوک در توضیح نوع شبکه و کارکردهای رمزی با بیان اینکه به طور معمول بانک های مرکزی متولی طراحی معماری، طرح خلق، شکل گیری و ثبت تراکنش ها و نهایتا پیاده سازی شبکه رمزپول هایشان هستند گفت: در اینجا باید به این نکته توجه کرد. کرد که حتی اگر انحصاری بودن، خصوصی بودن و بودن شبکه رمزپول یک بانک مرکزی را ایراد ندانیم، با توجه به اینکه این شبکه، تنها شبکه مجاز برای نصبات رمزیال باید یک ایراد کلیدی باشد. وی تصریح کرد: در توضیح این ایراد باید گفت اگر بانک مرکزی مثلاً اجازه بازنشر رمزیال را روی شبکه های بلاکچینی عمومی مانند شبکه اتریوم صادر نکند، رمزیال هیچ کمکی به اکوسیستم بلوکچینی و توسعه تجارت بلوکچینی -اگر آن را هم با تجارت الکترونیکی به عنوان آرزو می کند. یک پارادایم جدید بدانیم- کرد. دلیل این موضوع است که بسیاری از افراد به صورت فنی و بازاری می توانند اپلیکیشن های غیرمتمرکزشان را روی بلوکچین های عمومی بنویسند و وقتی که در آن شبکه بلوکچینی، ریالی وجود ندارد، امکان ارائه خدمات به ریال وجود ندارد و این یک است. معضل جدی است. در نتیجه با این ممنوعیت رمزی در اکوسیستم بلوکچینی فراگیر نمی‌شود. از این رو بانک مرکزی باید سازوکاری را کند که نهادهای معتبری مانند موسسات مالی بزرگ امکان بازانتشارکن رمزی را تحت کنترل نظارتی بانک مرکزی، روی شبکه های بلوکچینی دیگر داشته باشند.

امامی افزود: امروز این نگرانی در بسیاری از موارد وجود دارد که بانک مرکزی یک ذهنیت خط قرمزی را در این خصوص دارد و آن را هم ندارد که این رمز را روی هیچ شبکه بلوکی دیگری بازنشر کند. این دو خطر دارد. اولا خود بانک مرکزی و اقتصاد کشور را از برکات آن محروم می کند، و دوم اینکه اگر روزی اپلیکیشن های غیرمتمرکز فراگیر شوند و این فضا نیاز به ریالی روی شبکه ای مانند اتریوم داشته باشد، خود را با مکانیزم های نوآورانه خود، این کار را انجام دهد. انجام خواهد داد. کما همین امروز برای برخی از آرزوها مشابه دلار انجام شده است. رخ دادن این یعنی ایجاد مکانیزم غیر رسمی رمزیال، هم از جهت ایجاد خطرات غیرضروری که به افراد تحمیل می شود و هم از جهت محدود شدن تسلط بانک مرکزی بر مکانیزم خلق و انتشار رمزیال اتفاق نامطلوب و وضعیت دو سر باخت برای بانک مرکزی است. .

این پژوهشگر حوزه اقتصاد بلوکچین گفت: در مجموع ایجاد رمز، اتفاق خوب و مبارکی است و معتقدم که رمز ارزی صحیح به آن می تواند برای اقتصاد کشور منشاء برکاتی بسیار باشد.

[ad_2]

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما