سه دلیل برای تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم هافرارو- اقتصاد ایران به شدت از تحریم‌ها آسیب دید، اما فروپاشی نشد.

به گگارش فرارو به نقل از اکونومیست، همزمان با بسته شدن یک در، در دیگری باز می شود. در دو هفته گذشته فشار جهانی بر امور مالی روسیه به طرز چشمگیری افزافاس،فاتفاتی. این در حالی است که ایران قرار است تا حدی از شر تحریم ها خلاص شود. در سال ۲۰۱۸ میلادی، آمریکا از توافق هسته‌ای چندجانبه با ایران خارج شد.

اکنون مذاکرات یکساله برای احیای آن به مراحل نهایی نزدیک شده است. حصول یک توافق هسته‌ای با ایران قریب الوقوع به نظر می‌رسد. در نتیجه چنین توافقی نفت ایران به بازار جهانی باگگردانده خواهد شد موضوعی که خود فرصت توافق با تهران را مغتنم می کند.

تجربه ایران آموزنده است. در یک دهه گذشته آن را تحت فشار تحریم های جهانی قرار می دهد، ارزش آن کاهش یافته و بیشتر می شود. اقتصاد ایران ضربه خورد، اما سقوط کرد. این تا حد خاطر بداند که تولید کننده ایرانی از خود پذیرفتی نشان می دهد. شکوفایی بازار بورس تهران گواهی بر این موضوع است. بسیاری از شرکت هایی که زنده مانده اند و رونق یافته اند در آنجا دارای سهام هستند.

تحریم های آمریکا برای دهه ها در ایران یک موجود عینی بوده است. تحریمها از سال 1979 آغاز شدند که “جیمی کارتر” رئیس جمهور اسبق آمریکا نفت از ایران را ممنوع کرد و دارایی های آن کشور در آمریکا را به دنبال تسخیر سفارت آمریکا در تهران ممنوع کرد. .

برای تحت فشار قرار دادن ایران به منظور محدود کردن برنامه هستهایاش، موجی از تحریمهای بین المللی بین سالهای 2010 و 2012 میلادی، شورای عالی امنیت ملی تهران وارد عمل شدند و به طور پیوسته تشدید شدند. نفت و بانک‌های ایران هدف قرار گرفتند. دارایی های بانک خارجی مرکی آن ککور مسدود شد و بانک های سراسر جهان توسط آمریکا از تامین مالی هر گونه منبع مالی برای ایران منع شدند. از آن زمان، یک رژیم تحریمی با درجات از شدت و ضعف علیه ایران شارس رارس

سیاست تحریم برای اقتصاد ایران بوده است. نفت ایران از 2.5 میلیون بککه در روز در سال 2011 میلادی به 1.1 میلیون بککه در سال 2014 کاهش یافت. اقتصاد آن کشور در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۸ میلادی دچار رکودی عمیق شد. توسعه نفت ایران حفره بزرگی در امور مالی دولت آن کشور ایجاد کرد.

به دلیل دسترسی به ذخایر خود یا درآمد قابل اعتماد دلاری حاصل از نفت، مقامهای ایران قادر به پشتیبانی از نرخ ارز به منظور حفظ ثبات در آن نبودهاند. نتیجه این موضوع نرخ تورم مزمن رو به بالا بوده است. آخرین بانک جهانی درباره ایران به یک دهه از دست رفته برای رشد اقتصادی اشاره دارد. رشد تولید ناخالص داخلی ایران ناچیز بوده است که احتمال دارد وضعیت از این هم بدتر شود.

سه توضیح برای دلیل تاب آوری اقتصاد ایران وجود دارد. نخستين آن‌ها كه اعمالشان را تحريك كرده‌اند، با دقت انجام مي‌دهند اما در معرض خطر قرار نگرفته‌اند. ایران رسیده چند صد هزار بشکه نفت در روز صادر کند. بخش اعظم آن به چین صادر می شود که در قالب نفت مالزی، عمان یا امارات متحده عربی صادر می شود.

ککستن تحریم ها خطرناک است، اما برخی از پالایگگی های خاص جهان حاضر هستند در ازای تخفیف شدید در قیمت، این خطر را قبول کنند. هم چنین، دلار تنها آرزوی کاربردی نیست: ایران را با یوان و درهم امارات نیز انجام می دهد.

دومین منبع تاب آوری، تنوع تولید شده است. ایران دارای وسیعی از صنایع تولیدی است. برخی از صنایع بزرگتر مانند استخراج معادن و فلزات از دسترسی به انرژی ارزان و قابل اعتماد سود میبرند. علاوه بر این، ایران با کشور پرجمعیت از جمله پاکستان و د،ةیه زمرز بخشی از تجارت زمینی ایران غیرقانونی است و بنابراین امکان نظارت بر صداشو.

عامل سوم جایگزینی واردات است. ریال ضعیف‌تر کالاهای وارداتی را از بسیاری از ایرانیان خارج ساد ک. با این وجود، برای ارائه دهندگانی که به بازار داخلی 83 میلیونی ایران خدمات ارائه می کنند، این وضعیت را به مثابه یک موهبت می کنند. یکی از کسب در ایران می‌گوید: «در تهران خرید کنید. لباس، اسباب بازی و لوازم خانگی ایرانی را پیدا می کند». او میگوید: «اگر شاخص جهانی خودکفایی وجود داشت ایران در رتبه اول قرار گرفت».

بازار بورس ایران بازتاب دهنده این اقتصاد مقاومت پذیر است. از بزرگ‌ترها در فهرست تحریم‌ها قرار دارند، اما صدها شرکت کوچک در فهرست تحریم‌ها شرکت‌های داخلی دارند. بازار سهام قابل محافظت در برابر ارزش ریال و افزایش نرخ تورم از خود نشان داده شده است. بسیاری از مردم عادی ایران متوجه این موضوع شدند.

بازار بورس تهران در سال 2020 میلادی با انباشته شدن سرمایه های خرد دچار انفجار شد. مقام‌های ایرانی به اقتصاد مقاومت می‌کنند. “اسفندیار باتمانقلیج” کارشناس مسائل اقتصادی ایران معتقد است که سرسختی اقتصاد ایران بیشتر برای مقابله با آن از پایین به بالا بقا بوده است و نه یک انتخاب از بالا به پایین. اقتصاد از مردم عادی شده است. آنها به بهترین شکل ممکن خود را با شرایط تغییر یافته وفق می‌دهند. برای ایرانیان، اکنون چشم‌انداز واقعی روزهای بهتری در پیش است. برای مردم روسیه، سازگاری دردناک با معلومات تازه آغاز شده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم