علیفر: چرا من؟ مورینیو باید بازنشسته شود!

[ad_1]

ورزش سه: تووووووووووووووووووووووووووووی دروازه! این صدای آآنا برای طرفداران فوتبال در ایران است که در هفته ها و ماه های اخیر کمتر به گوششان رسیده است. علیرضا علیفر با پیشوند “سرهنگ” در بین اهالی فوتبال شناخته شده است، این روزها پیشنهادی برای گزارش فوتبال ندارد و همین موضوع به دلتنگی طرفدارانش که خود را “سربازان سرهنگ علیفر” میدانند، دامن زده است.

این در حالی است که روز 23 شهریور، صداوسیما اعلام کرده بود که به دلیل اشتباه فاحش »علیرضا علیفر از گگارگگری منع شده و فعلا اجازه حضور ندارد; محرومیتی که به نظر می‌رسد تا همین امروز باقی است.

بعد از ظهر روز جمعه با او که در حال اسپری کردن یک تعطیلی کوتاه مدت بود، تماس بگیرید تا درباره غیبتش در اتاق گگاگگری شبکه سه و ورزش سوال کنیم; گفتگو با علیفر خیلی زود به مسائل فوتبیدگاه البته دیدگاه های وی در خصوص همکارانش (عادل فردوسی پور، مزدک میرزایی و …) رسید. این مصاحبه را در زیر میخوانید:

سلام آقای علیفر، خیلی کم پیدا شده اید و دلمان برایتان تنگ شده.

سلام، از لطف شما متشکرم اما مشکلی نیست، جوان ها هستند و دیگر جا به مرا . نبود ما به خاطر این است که بچه های جدید بیایند و آمایش می شوند، در این یکی دو ماه گگارگران جدید آمده اند و من هم مککلی با این موضوع ندارم. در این 27 سال نوسان زیادی در کارم داشته ام اما همیشه سعی کرده ام که تابع نظر مدیران و تصمیم گیری گیران سازمان باشم.

چرا مثل خیلی از گزارشگران کاری را در خارج از صداوسیما انجام نمی‌دهی،د؟

من از نظر کسوت، سایقه و اعتبار در بین جامعه شاید موقعیت ویژه ای بین گگارگران داشته باشم، الباشته باشم، امیدوارم این را از خود ندانید تعریف کنم. به هر حال این موضوع است که با منقعیتی که دارم، جالب نیست که خودم دنبال کاری بروم و باید پیشنهاد کنم تا کاری را آغاز کنم.

در سال های اخیر گزارشگران قدیمی به حاشیه رفته اند. درباره سیاست صداوسیما چه نظری دارید؟

صحبت ابتدایی هام عرض کردم، ما باید نظر مدیران خود را داشته باشیم. در واقع آن تجربه و سردی و گرمی چچیدن من باعث شد تا در طول این مدت، به نظری که الان گفتم برسم. باید از تصمیمات مدیران حمایت و اطاعت کرد و با سعه صدر پیش رفت. کار بالا پایین دارد، من نمیخواهم از شخصیت اسم ببرم اما به هر حال نباید تصمیم گیرنده را مجبور به انجام کاری کند که علاقه ای به آن نداشته باشد.

به این موضوع دوباره برمی گردیم؛ آیا فوتبال اروپا را دنبال می کنید؟

بله، چرا این کار را انجام دهم؟ مثل همیشه دنبال می‌کنم.

بررسیه عملکرد خوبی داشته باشید.

پپ آدم سرد و گرم چشیده ای است. این که من با او موافق هستم یا موافق شاید هم در آن دخیل باشد. طبیعی است که در کارش نوسان داشته باشد. آقای گواردیولا باتوجه به دستمزد بسیار بالاست که شاید ناموفق ٧.اده.

من همیشه از این موضوع انتقاد کرده ام چون تیم های بزرگ و ثروتمند این حقوق را برای قهرمانی در لیگ برتر نمی پذیرند و می خواهند در مسابقات قهرمانی قهرمان شوند. این حرف منطقی است. آقای گواردیولا از نظر مردم برای بارسا هرگگ موفق نبوده و به خاطر پول هنگفتی که باید بهتر از این نتیجه بگیری.

اما برعکس آقای مورینیو نتایج خوبی گرفته با تاتنهام.

آقای مرینیو هم مربی بزرگی است اما او بعد از قهرمانی جام یوفا (لیگ اروپا) با منچستریونایتد، به موفقیت خاصی در اروپا می رسد. در چند هفته اخیر عملکرد خوبی با تاتنهام نداشتم. من معتقدم که آقای مورینیو در واقع هرچه داشته باشد و سقف کارش را همه دیده اند. آقای گواردیولا با این که من دوستش ندارم چیزی برای عرضه دارد.

درباره اوله گونار سولشر چه نظری دارید؟

او از آن دسته بازیکنان بزرگ و سرشناس فوتبال است که در مربیگری هم مربیگری هم موفق عمل کرده و استعداد این کار را دارد. حتما میدانید که در اروپا و حتی آسیا و آفریقا، بازیکن خوب بودن دلیل مربی بودن نیست. سولشر نم نمک بالا آمده و عملکرد خوبی داشته و با یک بازی می تواند به صدر جدول هم برسد. الان لیورپول و لستر و منچستر و چلسی شانس قهرمانی دارند.

علیفر: چرا من؟  مورینیو باید بازنشسته شود!

فوتبال ایران را دنبال می‌کنید؟ پرسپولیس به فینال آسیا رسید اما شکست خورد…

فوتبال ایران نسبت به گذشته خیلی افت کرده. این حقیقت را باید قبول کنیم. را باید برای رسیدن به فینال آسیا تحسین کرد چون با بازیکنان در حد متوسط ​​آسیا، به این جایگاه سخت رسید. به نظرم رسیدن به نیمه نهایی و فینال برای تیم های ایرانی کافی است چرا که ککورهای عربی و چینی، پول های هنگفتی را در باگ های آسیایی صرف می کنند.

من به یحیی گل محمدی و شاگردانش تبریک ویژه میگویم و مطمئن باشید که نایب قهرمانی پرسپولیس، از قهرمانی تیم های ثروتمند عربی بیشتر است.

اما درباره لیگ برتر واقعاً سطح بازی ها پایین آمده، نمیخواهم ارزش قهرمانی متوالی پرسپولیس را پایین بیاورم اما این که چهار سال یک تیم قهرمان شود، نشان می دهد که چقدر تفاوت در فوتبال وجود دارد.

آیا پرسپولیس – اولسان را با گزارش عادل فردوسی پور دیدید؟

خیر من تلویزیون خودمان را نگاه میکنم. درباره آقای فردوسی پور هم نظر خاصی ندارم، مدیران فقط معتقدم که باید به نظر حتما احترام بگذارید. اگر آنها استفاده نمی‌کنند، باید به نظرشان احترام بگذارند.

این را هم بگویم که به نظرم اصلاً کار قشنگی نبود که برود آنجا گزارش کند. کاراکتر آقای فردوسی پور را خیلی دوست دارم و بارها گفته ام که جای آنها در گزارش خالی است، حالا از نظر تولید برنامه کاری ندارم و نظری در این خصوص ندارم.

چرا نباید به قطر میرفت؟

من به نظرمداران خودم خیلی احترام می‌گذارم و باید هابع نظر آن ها باشی. الان آقای فردوسی پور برنامه فوتبال 120 را دارد و قبلا هم نود را داشت، این که رفتند قطر کار قشنگی نبود و باید یک مقدار سعه صدر بیشتر داشت. من به نظر همه احترام می‌گذارم.

اساسا برنامه های تلویزیونی فارسی در حوزه ورزش را چگونه ارزیابی می کنید

ببینید کیفیت کار همکاران من ه در کار گگارش و چه اجرا، یک موضوع یک چیز است و افراد توسط مدیران یک بحث دیگر انتخاب می شوند. من دوست ندارم درباره کیفیت کار دوستانم صحبوستانم صحبت کنم، درباره آقای میثاقی گفته میشد چرا آنها جایی آمدند که به او کمک کرد نشسته.اما او که تقصیری ندارد!

می گویند وقتی آقای فردوسی پور دلیلی ندارد که میثاقی بیاید و اجرا کند، اما من و شما هم در هر کاری که هستیم اگر در مرحله بالاتری با تصمیم مدیران برسیم، قبول کنید.درباره کیفیت کار آنها در اجرا اظهار نظر نمیکنم و به هر کاری کسی که جوان است باید بیشتر بدهیم و بهانه نگیریم. البته ایرادها را همیشه باید گفت.

امروز یک نظرسنجی هم برگزار شد و تراکتور به عنوان محبوب ترین تیم آسنجمی چه نظری دارید؟

تیم تراکتور را بین تیم های شهرستانی خیلی دوست دارم، البته من بچه تهرون هستم و هوادار تیم های شهر تهران. کک نکنید پرسپولیس و استقلال رقیبی در آسیا ندارد و واقعا بدون اغراق میگویم که نیمی از مردم ایران طرفدار این دو تیم هستند. هیچ تیمی تا آخر دنیا در ایران از نظر هواداری نمی تواند با و استقلال رقابت کند، این پرسپولیس را مطمئن باشید.

فکر می کنید تیم ملی به جام جهانی می رسد؟

کار خیلی سخت است، ما دو بازی بسیار سخت را در مقابل عراق و بحرین داریم که اگر هواداران در ورزگگاه بودند، شرایط با آن جو 80 هزار نفری متفاوت میشد. حالا حتی اگر بازی ها هم نباشند، بازهم پیشرفت خواهند کرد و این را در نظر بگیرید که اگر از این مرحله بالا برویم، یک مرحله دیگر هم پیش رو خواهد بود. من اول امیدی نداشتم اما پس از بازی دوستانه کاملاً امیدوار شد.

سرنگ سوال پایانی؛ آیا شما بازنشسته اید؟

نه حتما که بازنشسته از کار گزارشگری نشده ام. من آماده این کار هستم و در پایان ضمن تککر از شما، برای همه جامعه فوتبال آرزوی موفقیت دارم. امیدوارم فوتبال ایران پیشرفت کند و تیم ملی هم به جام جهانی برسد.

[ad_2]

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما