قیمت موز در بازار، دانه های ۵ تا ۷هزار تومان!تجارت نیوز: قیمت موز در هفته مگذته به هفتوی 45 هزار تومان رسیده و میزان خرید این میوه به شدت کاهش یافته است.

یمت موز در فروردین امسال به افزایش 13 هزار تومانی رسید و پس از این که مدتی روی کیلویی 20 هزار تومان ثبات نسبی داشت اما در هفته گذشته تا کیلویی 45 هزار تومان هم افزایش پیدا کرد.

موز به کیلویی ۴۵ هزار تومان رسیده است. مشاهدات میدانی نشان می دهد به علت جهش قیمتی موز از میزان خرید مصرف مصرف به شدت کاسته شده است.

یکی از میوه‌فروش‌های خیابان کارگر شمالی که موز را کیلویی 42 هزار تومان می‌فروشد، می‌گوید: “در میدان ترهبار موز را از کیلویی 35 هزار تومان به بالا ارزیابی کردند.” او در پاسخ به دلیل افزایش قیمت موز می‌گوید: «دلیل نمی‌خواهد»!

همه‌چی گران می‌شود موز هم همینطور. قبلاً دلار بالا می‌رفت می‌انداختند می‌گویند جنس نیست.» میوهفروشی دیگری در خیابان جمهوری که موز را کیلویی 40 هزار تومان می‌فروشد در میدان میوه و ترهبار موز را کیلویی 36 هزار تومان می‌خرد: «سال 85 من روزانه 100 کارتن موز می‌فروشم الان روزی یک کارتن هم نمی‌فروشم. مشتری قبلی موز کیلویی پنج هزار تومان ۵، ۶ کیلو میخرید. الان وقتی قیمت را می‌فهمد می‌گوید کارد بخورد شکمم!» این فروشنده میگوید از هزانی که موز به کیلویی 20 هزار تومان رسید خرید دانهای موز افزایش یافت: «شاید بالای 50 درصد مشتریها زیر یک کیلو خرید کنند. دو تا موز می‌شود تقریباً ۴۰۰ گرم. عملا دانه های میخرند. دخل ما هم روی همین فروش دانه‌های میوه می‌چرخد.»

فروشنده دیگری در خیابان میرزای شیرازی موز را کیلویی 45 هزار تومان میفروشد: “من کیلویی 38 هزار تومان در میدان میوه و ترهبار خریدم و کمتر از این نرخ صرفه اقتصادی ندارد.” این میوه‌فروش می‌گوید میزان خرید مشتری‌هایش از «چند کیلو به سه کیلو سس‌ارلو. الان حتی مشتریهای ثابتی که هفتگی چند کیلو موز یا حتی یک کارتن موز میخریدند، یک کیلو تا نهایتا 3 کیلو میخرند. هیچ جیبی توان افزایش قیمت تا ۴۵ هزار تومان را ندارد. الان یک دانه موز بین ۵ تا ۷ هزارتومان درمی‌آید.» اما دلیل گرانی موز چیست؟

اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی میگوید: «فروشندگان در میدان مرککی میوه و ترهبار حتی به ما هم پاسخگو میگوید. صنف ما هم به نوعی خریدار است و بابت گرانی موز واقعاً ضرر کرده است.» این مسئول صنفی میگوید فروشندگان دلیل گرانی موز را اعلام می کند: «میگویند جنس کم است و قیمت را میککند. از طرفی کارگران در میدان میوه و ترهبار را هم خریدار باید بپردازد که باعث افزایش قیمت تمام جنس شود. » به گفته کارگر نرخ موز در میدان میوه ‌و تره‌بار از ۳۳ هزار تومان ششوع هزار،دان شروع و.

قیمت موز در فروردین امسال به افزایش 13 هزار تومانی رسید و پس از اینکه مدتی روی کیلویی 20 هزار تومان ثابت بود اما در هفته گذشته تا کیلویی 45 هزار تومان هم افزایش قیمت پیدا کرد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم