واکسن کرونا جانسون و جانسون در دراز مدت از فایزر و مدرن موثرتر است


تحقیقات گسترده روی 780000 آمریکایی نشان می‌دهد که اثربخشی سه واکسن کرونا فایزر، مدرنا و جانسون و جانسون می‌تواند در طول هشت ماه از بین برود، اما مصونیت نسبت به واکسن‌ها همچنان قوی است.

این مطالعه حدود 780000 سرباز بازنشسته ایالات متحده را بین فوریه تا اکتبر 2021 مورد بررسی قرار داد. اثربخشی واکسن ها در این مطالعه با استفاده از دو معیار محافظت در برابر عفونت (VE-I) و حفاظت از مرگ (VE-D) اندازه گیری شد. در پایان این دوره 8 ماهه، اثربخشی واکسن در پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب از میانگین 9/87 درصد به 1/48 درصد افزایش یافت.

بیشترین کاهش اثربخشی با واکسن تک دوز جانسون و جانسون مشاهده شد که از 4/86 درصد به 1/13 درصد کاهش یافت. اثربخشی واکسن فایزر از 86.9 درصد به 43.3 درصد و واکسن مدرن از 89.2 درصد به 58 درصد افزایش یافته است. با این حال، توانایی محافظت در برابر مرگ در طول دوره مطالعه بالا باقی ماند.

اثربخشی واکسن ها در کاهش مرگ و میر تأثیر چندانی نداشته است، حتی با افزایش گونه های دلتا از ماه جولای. واکسن ها از جولای تا اکتبر 81.7 درصد در پیشگیری از مرگ در افراد زیر 65 سال و 71.6 درصد در افراد بالای 65 سال موثر بودند.

در گروه سنی زیر 65 سال، واکسن فایزر با اثربخشی 84.3 درصد در پیشگیری از مرگ بیشترین تأثیر را داشت. مدرنا با 81.5 درصد و جانسون و جانسون با 73 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. اما در گروه سنی بالای 65 سال، مدرنا با 75.5 درصد، فایزر با 70.1 درصد و جانسون و جانسون با 52.5 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

باربارا کن، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: «تحقیق ما اطلاعات خوبی برای مقایسه اثربخشی واکسن‌های کرونا با محققان، قانون‌گذاران و دیگران ارائه می‌کند.» “این مطالعه می تواند به ما کمک کند تا در مورد دوزهای اولیه واکسن، دوزهای تقویت کننده و سایر اقدامات محافظتی از جمله استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، آزمایش و سایر اقدامات بهداشتی تصمیم گیری کنیم.”


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم