پشت پرده فایل صوتی جنجالی برنامه مزدک میرزایی

[ad_1]

غلامرضا رفیعی، مشاور حقوقی سابق فدراسیون فوتبال، یکی از چهره های پرسروصدای هفته های اخیر است. او از مخالفان عزیزی‌خادم به تکروی است و در نقدهایی است که از رئیس فدراسیون فوتبال، بارها توسط اعضای هیئت‌رئیسه، نامی از غلامرضا رفیعی برده شده است.

به گگارش شرق، در بین امتیازات متعدی که از سوی اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال وارد شده است، به گونه ای مورد استفاده قرار می گیرد که غلامرضا رفیعی برمی گردد; مشاور حقوقی که بعد از برکناری موقت عزیزی‌خادم، از سمتش استعفا داده و از فدراسیون جدا شده است. با این حال، هنوز ابهاماتی درباره تصمیمات مشاوران حقوقی وجود دارد که کمتر به آن پاسخ داده شده است. در واقع غلامرضا رفیعی بهتاگگی با دو مهم از مخالفان عزیزیخادم روبهرو شده است; نخست که خودسرانه و بدون اطلاع اعضای هیئت مدیره با فیفا درباره اساسنامه مکاتبه کرده و دوم اینکه پایش در یک فایل صوتی که برنامه “مزدک میرزایی” جزئیات متنمحور از آن را منتشر کرده، گیر است.

فایل صوتی اشاره به توصیه هایی دارد که غلامرضا رفیعی به مشاور حقوقی، به گوش رئیس کمیته انضباطی میرساند و ظاهرا از او میخواهد که پرونده جنجالی بازی استقلال و گلگهر را 3 بر صفر به سود استقلال اعلام کند و محکم پای این رأی بایستد. قبلاً از زمان انتشار فایل صوتی آن هم به صورت متنی مشکل، غلامرضا رفیعی به غیر از یکی، دو متن در صفحه شخصیاش اظهارنظری نکرده است، ولی مشاور حقوقی سابق فدراسیون در نهایت پذیرفته شده در گفتوگو با “شرق” درباره پروژه هایی که اخیرا به او می دهند. نسبت داده شده است، صحبت کند.

آقای رفیعی حتما در جریان صحبتهای اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال علیه خودتان هستید. اعتقاد دارند در خصوص اساسنامه فدراسیون، آنها را دور زده و به تنهایی با فیفا در این مورد مکاتبه کرده اند.

اتفاقا روز گذشته یکی از دوستانم مطلبی را که شما منتشر کرده بودید، د. شما که دسترسی به این متن دارید، چرا چنین موضوعی را می‌پرسید؟

ما جئت را نوشتیم ولی بالاخره این موارد است که از اعضای هیئت رئیسه آقای احسان اصولی مطرح شده است. بالاخره بفرمایید که با فیفا درباره ی اساسنامه شخصا مکاتبه کرده،راخ۟

لطفا ذیل همان نامهای منتشر شده هم شما و هم دیگر دوستانی که برایشان محل سوال است، نگاه بیندازید; جناب دبیرکل امضا کردند و فیفا هم پیام تبریک را ٨رای جناد دبیرکل ارسارا. در فدراسیون فوتبال، تنها دبیرکل بافا و ایافسی و بالعکس مکاتبه می کنند و اولین نفری که از پاسخ فیفا مشخص می شود، جناب دبیرکل محترم است. اینجانب به اتفاق جمعی از حقوقدانان بنام کشور به مدت چند ماه روی اساسنامه و مستندات قانونی کار کردهایم و به نتیجه رسید که تحولات قانونی و قضائی و وضعیت دولت محترم به گونه ای است که میتوان فیفا را قانع کرد که ماهیتی فدراسیون فوتبال ایران. یک غیردولتی است و از سوی دیگر مجلس لایحه پیشنهادی دولت را که قرار است در مورد فدراسیون های ورزشی آماتوری است، کنار گذاشته و مهلت اعطایی فیفا نیز در حال تکمیل است; بنابراین با نگارش پاسخی حقوقی به مکاتبات عدیده فیفا، مستندات قانونی، قضائی و دولتی را پس از ترجمه رسمی، به امضای آقای دبیرکل برای فیفا و ایافسی ارسال کردند. رئیس فدراسیون و دبیرکل و از حقوقدانان معتمد و متخصص نیز در جریان جلسات و بررسی حقوقی انجام شده بودند. بنابراین، مکاتبه خودسرانه با فیفا به اینجانب نادرست است. هیچ مکاتبه‌ای با احدی در فیفا و ایاف‌سی ندارد. به آقای اصولی در دفتر دبیرکل محترم و در حضور جناب دبیرکل عرض کرده بودم که چیزی پیش از من نیست و لطفاً نامه به فیفا و پاسخ را از جناب دبیرکل مطالب و دریافت کنید. آن وقت شما به مصاحبهای جناب آقای اصولی نگاهی بینده چرا رییده چرا رفیعی باید نامه فیفا را داشته باشد اما من به عنوان هیئترئیسه نباید داشته باشم! در جای جای رسانه ها و سایت های خاص زنجیره ای من را به مکاتبه خودسرانه با فیفا و دورزدن ارکان فدراسیون کرده اند. امیدوارم حالا که نامه منتشر شده است، حقیقت روشن شده باشد. ضمناً انجام شده تمام منطبق با موازین قانونی بوده و مشکلی بزرگ را حل کرده است تا آنجایی که آن برادر گرامی توییت زده بود به این مضمون که مشکلی نبود که حل شود; و گفته بود آماده خوری ممنوع!

آیا درخواست مناظره با اعضای هیئت‌رئیسه را داده‌اید؟

بله؛ از نمایندگان و محترم مجلس، دبیرکل و جناب آقای نماینده مجلس، جناب آقای اصولی، استدعا دارم تنهایی بدون حضور طرفی که به دروغگویی، ساختارشکنی و هنجارشکنی و هزار نسبت دیگر می کنند، اظهار نظر نکنند. اینجانب حاضرم با عزیزانی که از تمام تریبونها و به آژانسهای خاص و دم به ساعت با شبکه های رادیویی و تلویزیونی درباره اساسنامه و شخص اینجانب بهعنوان مشاور حقوقی رئیس فدراسیون مصاحبه می کنند، یک مناظره علی داشته باشم. مردم و جامعه حقوق و ورزش را مشخص می کنند. مردم میدانند چه می‌گذرد. انصاف را رعایت کنید. اگر همینگونه راه را بپیمایید -که امیدوارم اصلاح شود- مشخص خواهد شد که کدامیک به بیراهه رفتهایم. اینقدر بر طبل مشکل اساسنامه نکوبند. البته همه این سروصداها و جنجال های رسانه های هماهنگ و یککدا، برای برکناری عزیزیخادم نه اساسنامه فدراسیون فوتبال است. الان هم این موضوع را حل‌شده میدانند و بعید میدانم حالا که موفق به برکناری عزیزی‌خادم شده‌اند، بخواهند بر طبل طرح‌های تحلیلی بکوبند و فوتبال ایران را در گردابی خودساخته بیف کنند. تاریخ هم روزی قضاوت خواهد کرد که پشت این جریانات چه بوده است.

در جریان هستید که به غیر از مورد موضوع، انتشار فایل صوتی شما در برنامه «مزدک میرزایی» هم سروصدای زیادی به پا کرده است. آنطور که ادعا شده، صحبت های شما با رئیس کمیته انضباطی درباره استقلال پرونده گلگهر با استقلال فدرکان قضائی را زیر سوال برده است.

من منکر صحبت ها و گفتوگوهای حضوری و تلفنی خودم با رؤسای ارکان قضائی در حقوقی و قضائی فدراسیون های مختلف نیستم; زیرا من مشاور حقوقی رئیس فدراسیون بودم و خودم مجانا وظیفه دفانا از آرای ارکان قضائی در Cas را بر روی داشتم (مثل پرونده سایپا-پیکان); اما در جایگاه و مقامی نبودم که بتوانم به کمیته های مستقل و ارکان قضائی فدراسیون فوتبال امر و نهی کنم.

ولی ظاهرا صحبت‌های شما هم شکل توصیه و دستوری است. به همین دلیل است که عنوان می‌شود استقلال کمیته انضباطی زیر سوال ر.

عرض کردم که با توجه به مشاورینی که بهعنوان حقوقی داشتم، دهها بار مورد پرسش و نظر ارکان، مدیران، رؤسای و اعضای ارکان قضائی و غیرقضایی قرارم یا درباره تحقیقات و نیازهای مورد نیاز از مراجع داخلی یا خارجی نظر یا پیشنهاداتی دادم، اما پاسخ، نظر و پیشنهاد اینجانب هرگگ تکلیفی برای کمیته های محترم انضباطی و استیناف ایجاد نمیکرد. درباره احکام کمیته های انضباطی و استیناف درباره باشگاه گلگهر، اینجانب نیز مانند همه پس از احکام در سایت فدراسیون فوتبال از نتیجه حکم قطعی مردم و تصویب متن کامل احکام صادر شده را نخوانده شده است; بنابراین ادعای صدور حکم از سوی اینجانب به دو عضو کمیته محترم انضباطی فدراسیون فوتبال، به این صورت که حکم حکم آن کمیته محترم باشگاه گلگهر و بیرونکشاندن کارکنان متخلف یا مقصر فدراسیون و سازمان لیگ از آن پرونده را داده، کذب محض است. این موضوع هم بر اساس سناریوی برکناری عزیزی‌خادم اجرا شد.

یعنی اعتقاد دارید که باید آن را به شما توصیه کنید که همچنان باید تککید کنم که باید هم به نظر نمی رسد، رای نهایی این پرونده تثبیت شده است؟

در این پرونده، کمیته های انضباف حکم خود را صادر می کند و در خود جهات آن را در خود رأی می دهد که باید در سایت فدراسیون منتشر شده باشد، ذکر شده است. مضافاً اینکه پرونده در مورد رسیدگی به مشکلات ناشی از آسیب و عوامل اعم از باگگاه، سازمان لیگ و فدراسیون کماکان در حال انجام است. درحالحاضر نیز گلگهر اگر مدعی غیرقانونی بودن احکام صادر شده علیه آن باگگاه است، می‌پاید مانند سایت باگگاه در Casa اقدام به طرح دعوا کند. تمامی اعضای کمیته کمیته انضباطی و استیناف فدراسیون از حقوقدانان و قضاوت خوشنام کشور و حی و زندهاند و می توانند درباره حمایت یا عدم مداخله اینجانب در امور آن ارکان تحقیق کنند. اینجانب در هیچ جلسه ارکان و کمیته قضائی نیافته‌ام برگزار می‌شود. از کمیته انضباطی فدراسیون، فقط رئیس کمیته انضباطی را ؛ز نزدیک و ح،دٯ٥ری آنهم در حضور دبیرکل و معاون دبیرکل که برای تکرار استعلامات انجام شده توسط دپارتمان بین الملل برگگار شده بود. بنا بر درخواست و هماهنگی های انجام شده و با اطلاع دبیرکل، اینجانب در پرونده های حقوقی و قضائی داخلی و فدراسیون خارجی کمک کرده و حتی در جلسات CAS به عنوان نماینده حقوقی فدراسیون حضور میابم که آخرین جلسه CAS برای رسیدگی به شکایت باشگاه سایپا با مدیر آقای آقای. مهرداد سراجی علیه رای کمیته استیناف فدراسیون فوتبال بوده که چند روز پیش، CAS حکم به بیحقی سایت صادر کرده و رای کمیته معتبر استیناف باشگاه را کرده است. نتیجه این حکم، اثبات مردودبودن هجمه و حرف و حدیث آقای مهرداد سراجی علیه ارکان قضائی فدراسیون بوده است. توییتها و مصاحبه‌های آقای مهرداد سراجی علیه اینجانب برای عموم لار زیرا اینجانب در جلسه CAS در مقابل آقای مهرداد سراجی قرار گرفتم و از اعتبار حکم کمیته استیناف فدراسیون فوتبال و مردودبودن شکایت باشگاه سایت پا در CAS دفاع کرده ام! همچنین تا چند روز پیش، رئیس و اعضای محترم کمیته اخلاق را از نزدیک ندیده بودم و تصویر آقای اسدیمقدم را در زمانی که رئیس دادگستری اسلامشهر بود، در اینترنت دیده بودم; سایر اعضا را نیز نمی‌شناسم و نام‌شان را هم نمی‌دانم. از اعضای کمیته محترم استیناف، سه نفر از اعضای محترم، از سال‌میا میش سیش سیش اما هرگز صحبتی در پرونده باشگاه گل‌گهر با آنها وجود ندارد. همه اعضای ارکان قضائی حاضر و در قید حیات هستند و راستیآمایی در مورد سخنان من برای افراد منصف و جامعه حقوقی و ورزشی ایران کار سختی نیست. علاوه بر این هیچگاه به کمیته های مستقل و ارکان قضائی چه حضوری و چه تلفنی، امر یا دستوری نداده ام.

با این حال قبول دارید که این فایل سروصدای زیاد به پا کند؟ فکرش را می‌کردید چنین فایلی از شما وجود داشت؟

در خصوص فایل ادعایی، در ابتدا یک سایت خبری وابسته داخلی، مدعی در اختیار داشتن آن شد. مدیرمسئول آن سایت خبری که ادعای مستقلبودن و بیطرفی دارد، به اتفاق یک نفر دیگر، یک روز از ساعت 6 عصر تا 11 شب به دفتر کارم مراجعه کنید تا اینجانب را با تهدید به افشای فایل صوتی، وادار به کنارکشیدن از فدراسیون کنند; اما اینجانب نپذیرفتم. ضمن اینکه در مقام اعتراض به این اقدام بیرقانونی، تمام مراتب را به اطلاع مدیر حراست فدراسیون فوتبال و یک مرجع صالح رساندم; اما چند روز بعد، مفاد متنی یا خود فایل را برای یک شبکه ماهواره ای خارجی ارسال کردند تا به نظر خود در ابتدا اینجانب را از خارج از کشور تخریب کنند، سپس چند سایت خبری آن را در محدوده وسیع و زنجیرهوار و هدفمند در داخل کشور پوشش دهند. از آن برای تخریب و برکناری رئیس فدراسیون فوتبال استفاده کردند که همینطور هم شد.

یعنی باید به هدفمند این فایل صوتی منتشر شده باشد؟

پوشش رسانه ای و ژورنالیستی این موضوعی است که در ابتدا در خارج از کشور به صورت هدفمند کلید خورد، بخشی از سناریو و طراحی برای برکناری رئیس فدراسیون فوتبال بوده است. این اقدام، تنها علیه شخص اینجانب نبود، بلکه افترا به پنج عضو کمیته محترم انضبا که حقوقدانان و قضاوت برجسته ککور نیز هستند. فارغ از جرمبودن یا جرمنبودن استراق سمع یا ضبط صدا، به نظرم موضوع فایل صوتی یک طراحی برای رئیس فدراسیون فوتبال از روی سناریو و برنامهریزی قبلی بوده است که از روی اغراض و حب و بغضهای شخصی و سهمخواهی و نیز یکی، دو دلیل دیگر که دوست بوده است. وارد آن مقوله بشوم، طراحی شده بود.

خب این نکته عجیبی است. این فایل از قبل از شما تهیه شده تا به وسیله آن، شما را تحت فشار بگذدرند

متأسفانه چشمی در دفتر کار اینجانب حضور یافتند و قسم یاد کردند که عزیزیخادم تا 10 اسفند از کار برکنار می شود و شما هم باید استعفا دهید تا زودتر از موعد برکنار شوید.

نهایتا هم که چنین اتفاقی افتاد و عزیزیخادم زودتر از همین 10 اسفند از کار برکنار شد.

در حالی که به تصمیم هیئترئیسه احترام می گذارم، اینکه آیا حضور در جام جهانی قبل از سه مسابقه پایانی، توفیقات ورزش بانوان، پرداخت های سرسام آوری گذشته، فدراسیون فوتبال با وجود دسترسی به صدها میلیارد تومان از منابع مالی فیفا و ایافسی (به دلیل تحریم) , ضبط تنها ساختمان اداری فدراسیون به خاطر پرونده مارک ویلموتس و دستیارش و صدها میلیون تومان بدهی مالیاتی مربوط به قرارداد آقای کیروش، نشان دهنده کارنامه ناموفق فدراسیون فوتبال است. چه کسی منکر کمک‌های دولت و تمام مجموعه نظام نیست. شاید اینجانب درستی از مفهوم موفقیت در اداره امور دارم. الله اعلم. برای موفقیت هیئت‌رئیسه در اداره فوتبال کشور دعا می‌کنم. میدانم کار بسیار سختی است و راضی نگهداشتن ذینفعان درون و بیرون از ورزش ککور کاری بسیار سخت و شاید غیرممکن است. خدا عاقبت همه‌شان را ختم به خیر کند. گذشت زمان پرده از برکناری رئیس فدراسیون برخواهد داشت؛ از هم‌اکنون از موضوعاتی در حال روشن‌شدن هستند. ذوق زدگی رئیس بحرینی ایافسی، تماس تلفنی و پیامک به سرپرستی که فقط برای سه ماه میهمان ساختمان سئول است، محل تأمل بسیار است که آن روشنتر خواهد شد.

[ad_2]

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما